Skontaktuj się z Nami

Czy lakierowanie proszkowe jest ekologiczne?

Lakierowanie proszkowe, oferowane przez firmę Intercolor, czyli malowanie na sucho, polega na tym, że a pomocą natrysku elektrokinetycznego lub elektrostatycznego na przygotowaną powierzchnię, nanosi się farbę w proszku. Lakierowanie proszkowe należy do najbardziej nowoczesnych technologii malowania metali. Powłoka nakładana na przedmiot w procesie malowania proszkowego nadaje powierzchni pożądany kolor i tworzy solidną ochronę antykorozyjną. Farby proszkowe pozwalają uzyskać dobry efekt wizualny. Jest wiele rodzajów produktów, w zależności od stopnia połysku: błyszczące, matowe, półmatowe i satynowe; od rodzaju powierzchni: gładkie i strukturalne. Farby strukturalne pozwalają pokryć przedmiot specjalnym deseniem dekoracyjnym. Tworzą różnego rodzaju powierzchnię, strukturalną, porowatą itp. Mamy farby do użytku wewnętrznego – epoksydowe i epoksydowo-poliestrowe. Powierzchnia epoksydowa jest odporna na zarysowania i środki chemiczne, a epoksydowo-poliestrowa na przebarwienia i przegrzania. Poliestrowe farby do użytku zewnętrznego to farby przemysłowe i architektoniczne. Farby proszkowe są przede wszystkim bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Zalety lakierowania proszkowego

Farby proszkowe służą do malowania dekoracyjnego, ochronnego i antykorozyjnego. Lakierowanie proszkowe daje znakomite efekty, bo na malowanej powłoce nie ma zacieków, spękań i pęcherzyków powietrza. Ogromny wybór kolorów, struktur i faktur pozwala dostosować produkt do naszych potrzeb. Inne zalety to np.:

Ekologia – lakierowanie proszkowe jest bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Substancje przeznaczone do lakierowania proszkowego mają atesty, zezwalające na kontakt z wodą pitną i żywnością. Proszki stosowane do lakierowania nie zawierają trujących rozpuszczalników, a podczas ich aplikacji i utwardzania nie uwalniają się szkodliwe związki lotne. Nie dochodzi więc do zanieczyszczenia powietrza.

Wydajność i ekonomiczność – pojedyncza warstwa lakieru nałożonego proszkową metodą odpowiada trzem warstwom farby zwykłej. Malowanie proszkowe wykonywane jest w zamkniętym pomieszczeniu, więc farba, która nie przylgnęła do powierzchni lakierowanego przedmiotu, może zostać zebrana i powtórnie użyta. Takiej możliwości nie dają farby do malowania na mokro. Farby proszkowe pozwalają lakierni ograniczyć generowanie odpadów.

Trwałość i odporność – malowane powierzchnie farbami proszkowymi są bardzo odporne na uszkodzenia, wysokie temperatury, czynniki środowiskowe i korozję. Mają więc przedłużoną żywotność.

Zastosowanie lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe jest rozwiązaniem stosowanym w tych branżach, w których wykorzystuje się elementy i konstrukcje metalowe. Na szeroką skalę korzystają z tego rodzaju farb producenci mebli metalowych. Sklepy i magazyny wyposażane są w metalowe półki, regały, kosze ekspozycyjne, wieszaki i stojaki, lakierowane właśnie farbami proszkowymi. Wszelkiego rodzaju dodatki do mebli i elementy dekoracyjne, także są lakierowane metodą proszkową. Kolejną branżą, w której wykorzystuje się malowanie proszkowe na dużą skalę, jest motoryzacja. Klamki, lusterka, zderzaki, chłodnice, felgi, zderzaki, kołpaki, listwy, przyczepy i karoserie samochodowe oraz ramy rowerowe lakierowane są proszkowo. Farb proszkowych używa się przy produkcji wyposażenia wnętrz jak np.: oświetlenia, naczyń, klamek, uchwytów, sprzętu elektronicznego, AGD. Branża budowlana wykorzystuje farby proszkowe do malowania m.in. konstrukcji stalowych, rynien, ogrodzeń, drzwi, okien, fasad, blach, kaloryferów itp. Można tu wymieniać w nieskończoność, bo praktycznie metoda lakierowania proszkowego stosowana jest wszędzie, nawet przy montażu reklam.

Dodaj komentarz