Malowanie proszkowe i malowanie kataforetycznym to dwie metody powlekania elementów metalowych powłokami zapewniającymi odpowiednią ochronę antykorozyjną. Co ważne, obie technologie uzupełniają się nawzajem w tym zakresie. Jakie jest ich zastosowanie i najważniejsze różnice? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.
Na czym polega malowanie kataforetyczne?
Malowanie kataforetyczne składa się z kilku etapów. Celem całego procesu jest jednostajne i precyzyjne rozprowadzenie żywicy epoksydowej lub akrylowej na powierzchnię elementu. Kataforeza wykorzystuje zjawisko elektroforezy, dlatego też technika ta często określana jest mianem malowania elektroforetycznego. Malowane elementy, podłączone do ujemnego bieguna generatora elektrycznego, są zanurzane w wannie z elektrodami podłączonymi do bieguna dodatniego. W ten sposób detale są pokrywane farbą, która następnie jest utwardzona i polimeryzowana w piecu.
Specyfika lakierowania proszkowego
Lakierowanie proszkowe polega na nakładaniu farby proszkowej na powierzchnię z zastosowaniem specjalnego pistoletu natryskowego. W procesie wykorzystywany jest natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Jest to metoda doceniana za solidną ochronę antykorozyjną i możliwość pokrycia powłoką nawet trudno dostępnych miejsc czy niedoskonałości mechanicznych. W lakierowaniu proszkowym we Wrocławiu specjalizuje się nasza firma.
Kiedy łączy się malowanie kataforetyczne z proszkowym?
Malowanie kataforetyczne najczęściej wykonywane jest przed malowaniem proszkowym. Stanowi rodzaj bazy dla później aplikowanych powłok, dzięki czemu można znacząco podnieść poziom zabezpieczenia metalowych elementów przed korozją i innymi skutkami bezpośredniego oddziaływanie szkodliwych warunków zewnętrznych. Wpływa też na estetykę detali.
Dodaj komentarz