Skontaktuj się z Nami

W jakich przemysłach stosuje się lakierowanie proszkowe?

Obróbka konstrukcji i elementów stalowych często łączy się z lakierowaniem proszkowym. To zabieg, który ma szerokie zastosowanie i pomaga chronić metalowe powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi, biologicznymi czy przygotowuje ją do dalszej obróbki. Gdzie stosuje się lakierowanie proszkowe?

Decydując się na skorzystanie z usługi lakierowania proszkowego, warto zlecić ją profesjonalnej firmie zajmującej się obróbką metalowych powierzchni. Dzięki temu mamy pewność, że każda płaszczyzna zostanie dobrze przygotowana, dobrane zostaną wszystkie niezbędne preparaty, a sam proces zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Samo lakierowanie nie zajmuje dużo czasu, a malowane w ten sposób przedmioty można niemal od razu używać. To ciekawa alternatywa jak zwiększyć trwałość i odporność metalowych powierzchni oraz nadać im kolor.

Lakierowanie proszkowe- na czym polega?

Lakierowanie proszkowe, inaczej określane malowaniem proszkowym, to sposób na szybkie pokrycie powierzchni metalowej farbą. To, co odróżnia ten sposób malowania metalu od innych, jest to, że farba ma postać proszku i nakłada się ją natryskowo. Taka technika nakładania farby określana jest malowaniem na sucho, ponieważ nie używa się w tym procesie wody. Wykorzystuje się za to techniki elektryzacji, natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni nakłada się na nią farbę, a następnie utwardza wysoką temperaturą. Potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt oraz wysokiej jakości preparaty, jeśli chcemy, aby farba nie tylko ochroniła przed korozją, ale również poprawiła estetykę malowanych przedmiotów. Przewaga lakierowania proszkowego polega również na tym, że farba nie traci swojej barwy, nie łuszczy się i jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, biologicznych i chemicznych. Można wybierać spośród szerokiej gamy kolorów, wybrać farby o różnym stopniu połysku, ale też satynowe, farba dokładnie rozprowadza się nawet na dużych obszarach i tworzy równą powierzchnię, nie spływa i nie tworzy nieestetycznych zacieków. Co więcej, jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż stosowanie tradycyjnej farby. Wszystkie te zalety, oraz coraz większa dostępność farb o specjalnym przeznaczeniu sprawia, że lakierowanie proszkowe zyskuje na popularności i jest coraz szerzej stosowane. Powoli wypiera tradycyjne malowanie powierzchni.

Gdzie stosuje się lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe kojarzymy przede wszystkim z przemysłem motoryzacyjnym. Dzięki wykorzystaniu farb epoksydowych, które są wysoce odporne na korozję i uszkodzenia, technika ta stosowana jest do odświeżania i regeneracji felg, zderzaków czy masek samochodowych. Farby poliestrowe i epoksydowo-poliestrowe odporne są na promieniowanie UV, zmiany temperatury i są odporne na uderzenia, więc stosuje się je do malowania maszyn budowlanych i konstrukcji stalowych wykorzystywanych w przemyśle budowlanym czy remontowym. Tego typu lakierowanie służy ochronie i przedłużeniu żywotności maszyn, ochronie przed korozją i niekorzystnym działaniem wilgoci, więc sprawdzi się w przemyśle maszynowym, stoczniowym czy górnictwie. Farby odporne na działanie temperatur wykorzystuje się w przemyśle chemicznym. Nowoczesne farby strukturalne pozwalają tworzyć ciekawe dekoracje i wzory na metalowych i aluminiowych powierzchniach.

Dodaj komentarz

X