Skontaktuj się z Nami

Na czym polega obróbka strumieniowo-ścierna?

Obróbka strumieniowo-ścierna to popularny sposób oczyszczania powierzchni. Proces ten pozwala usunąć niemal każde zabrudzenie, bez ingerencji w fakturę przedmiotów. Dodatkowo obróbka strumieniowo-ścierna pozwala odpowiednio przygotować powierzchnię metali przed wykonaniem malowania proszkowego. Na czym polega i jakie są najczęściej wykorzystywane metody tej obróbki?

Obróbka strumieniowo-ścierna – na czym polega?

Proces obróbki strumieniowo-ściernej polega na dokładnym i szybkim oczyszczeniu powierzchni, dzięki czemu dany element jest przygotowany do dalszych prac. W jego trakcie na oczyszczoną powierzchnię narzucany jest materiał ścierny. Wszystko ma miejsce pod dużym ciśnieniem, które uzyskuje się poprzez działanie sprzężonego powietrza. Podczas obróbki strumieniowo-ściernej uzyskuje się całkowicie gładką powierzchnię, posiadającą jednolitą barwę. Elementy, które podlegają temu procesowi, mogą być bardzo zróżnicowane. To wszystko dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom, wykorzystywanym podczas tego rodzaju obróbki.

Metody wykorzystania obróbki strumieniowo-ściernej

Istnieje kilka metod obróbki strumieniowo-ściernej, które powstały w ciągu wielu lat  wykorzystywania tego procesu oczyszczania. Pierwszą metodą jest śrutowanie, inaczej piaskowanie, polegające na dokładnej aplikacji pod ciśnieniem ścierniwa mineralnego, np. kwarcu na oczyszczoną powierzchnię. Innym sposobem jest sodowanie. To jedna z delikatniejszych metod, która do czyszczenia powierzchni wykorzystuje sodę oczyszczoną. Ostatnim sposobem obróbki strumieniowo-ściernej jest szkiełkowanie. Tu do ujednolicenia materiału wykorzystywane są mikrogranulki oraz śrut plastikowy. Ta metoda obróbki zapewnia satynowe wykończenie.

Dodaj komentarz

X