Skontaktuj się z Nami

Lakierowanie proszkowe jako zabezpieczenie przed korozją

Lakierowanie proszkowe skutecznie zaczyna wypierać malowanie natryskowe, czy inne metody, w których używane są farby na mokro. Dzieje się tak za sprawą wielu zalet powłok proszkowych. Są one jednolite, równomierne, estetyczne, bez zacieków i zmarszczeń, a także odporne na działanie promieniowania UV, wilgoć, czy rdzę. Co sprawia, że lakierowanie proszkowe zapewnia wytrzymałość na lata oraz ochronę antykorozyjną?

Przygotowanie powierzchni

Jednym z ważniejszych i decydujących o skuteczności lakierowania proszkowego etapów jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie. Nawet najlepsze farby proszkowe nie zdadzą egzaminu, jeśli powierzchnia będzie zanieczyszczona, czy tłusta. W zależności od rodzaju podłoża stosuje się szereg zabiegów oczyszczających jak: piaskowanie, śrutowanie, odtłuszczanie, odpylanie, suszenie oraz malowanie specjalnymi środkami antykorozyjnymi.

Nakładanie farby

Za specjalne właściwości antykorozyjne lakierowania proszkowego odpowiada skład chemiczny farb. Ochrona malowanej powierzchni przed korozją to efekt trzystopniowego procesu. Pierwszym krokiem jest zapobieganie reakcji katodowej poprzez stworzenie warstwy izolacyjnej, która nie pozwala na kontakt wody i tlenu z metalowym podłożem.  Kolejny stopień, to zapobieganie reakcji anodowej poprzez zastosowanie farb z dużą zawartością przewodzących pigmentów, jak np. pył cynkowy. Uniemożliwia się w ten sposób powstawanie jonów żelazowych powodujących korozję pod powłoką malarską. Ostatnim etapem jest blokada przepływu ładunków elektrycznych poprzez zastosowanie farb o wysokiej odporności i szczelności, czyli takich, które nie mają aktywnych pigmentów antykorozyjnych w swoim składzie. O antykorozyjnych właściwościach malowania proszkowego decyduje również sposób nakładania farby. Nakładany pistoletem proszek naładowany jest ładunkami elektrostatycznymi, dlatego szczelnie przywiera do powierzchni i tworzy nieprzepuszczalną powłokę, która doskonale zabezpiecza malowany element przed rdzą i korozją.

Polimeryzacja

Końcowym etapem utrwalania powierzchni, który odgrywa decydującą rolę w antykorozyjnych właściwościach lakierowania proszkowego jest polimeryzacja i utwardzanie powłoki w specjalnym piecu rozgrzanym do ok. 140-200°C. Farba proszkowa zostaje w ten sposób stopiona i zmienia się w jednolitą warstwę odporną na zniszczenia, ścieranie, wysokie i niskie temperatury oraz korozję.

Dodaj komentarz