Skontaktuj się z Nami

Lakierowanie proszkowe automatyczne, a manualne. Porównanie

Malowanie powierzchni metalowych jest dosyć trudnym zadaniem i wymaga użycia odpowiedniej techniki, aby zapewnić lakierowanej powierzchni estetyczny i długotrwały efekt. Dlatego też coraz częściej stosowaną metodą jest lakierowanie proszkowe, które pozwala na równomierne pokrycie farbą i dotarcie we wszystkie zakamarki danego elementu. W zależności od rodzaju i gabarytów malowanego detalu stosuje się lakierowanie proszkowe automatyczne lub manualne. Czym charakteryzują się obie metody?

Lakierowanie proszkowe automatyczne

Automatyczne malowanie proszkowe odbywa się w specjalnie przystosowanych kabinach automatycznych. Wyposażone są one fotokomórki, które pozwalają na zmierzenie długości malowanego elementu oraz automatyczne włączenie i zatrzymywanie pracy pistoletów w zależności od tego, czy element znajduje się w ich zasięgu. Dzięki takiemu trybowi pracy oszczędzamy zarówno farbę, jak i energię potrzebną na pomalowanie danego detalu. Kabiny przystosowane do lakierowania proszkowego automatycznego wyposażone są także w tory do przesuwania elementów oraz centra kolorów pozwalające na bezobsługową zmianę kolorów i czyszczenie wewnętrznych kanałów do zmiany farb.  Dodatkowo umożliwiają one automatyczne odzyskiwanie farb proszkowych, czyszczenie filtrów i aplikatorów.

Lakierowanie proszkowe manualne

Manualne lakierowanie proszkowe stosuje się w przypadku detali o nieregularnych kształtach, bądź elementów wielkogabarytowych, których umieszczenie w kabinie automatycznej jest niemożliwe. Taka możliwość daje operatorowi szerokie pole manewru i możliwość dokładnego pokrycia obiektu farbą proszkową, co często jest niemożliwe w kabinie standardowej. Lakierowanie proszkowe manualne odbywa się przy użyciu pojedynczych pistoletów proszkowych lub systemów manualnych. O ile malowanie proszkowe ręczne nie może obejść się bez dużego nakładu pracy operatora, to systemy manualne są częściowo zautomatyzowane. Wymagają one jedynie obsługi monitorów sterujących służących do wyboru konkretnego trybu pracy lub czyszczenia filtrów i aplikatorów oraz zmiany kolorów i kierowania pistoletem proszkowym.

Dodaj komentarz

X