Malowanie proszkowe to metoda pozwalająca na sprawne i precyzyjne pokrywanie farbami różnych powierzchni. Wykonana w ten sposób powłoka jest jednolita, gładka i wyróżnia się wyjątkową odpornością na działanie czynników atmosferycznych, wilgoć czy substancje chemiczne. Z tego wpisu dowiesz się, jakie materiały nadają się do malowania proszkowego.
Co można malować proszkowo?
Malowanie proszkowe wykorzystywane jest przede wszystkim do wykańczania powierzchni metalowych, takich jak np. stal, stal kwasoodporna, stal ocynkowana, aluminium, żeliwo. Początkowo zabieg ten wykorzystywany był głównie w przypadku metali, gdyż pozwalają na utwardzenie powłoki malarskiej w podwyższonych temperaturach. Oprócz dokładnego pokrycia powierzchni, malowanie proszkowe stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi.
Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku różnych elementów metalowych, takich jak np. felgi aluminiowe, elementy maszyn i urządzeń, różnorodne ramy i profile, instalacje, elementy ogrodzeniowe, grzejniki, przyrządy sportowe itd. Powszechnie wykonuje się też malowanie proszkowe konstrukcji stalowych. Tak naprawdę jest bardzo wiele przykładów metalowych wyrobów malowanych proszkowo, które stosowane są zarówno w domach, jak i w różnych dziedzinach przemysłu.
Warto jednak dodać, że nie wszystkie metale pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów malowania proszkowego. Stal nierdzewna, miedź, cynk czy magnez trudno znoszą etap chemicznej obróbki, więc mogą być nieco problematyczne przy tej metodzie ze względu na słabą przyczepność farby i niską trwałość powłoki.
Malowanie proszkowe nie tylko w przypadku metali
Malowanie proszkowe coraz częściej wykorzystywane jest nie tylko w przypadku metali, lecz także innych materiałów, takich jak np. drewno, ceramika, płyty MDF. Jest to metoda, która obecnie znacznie podniosła poziom procesów technologicznych realizowanych w branży meblarskiej.
Tworzywa sztuczne to przykład materiału, w którego przypadku malowanie proszkowe się nie sprawdzi, chociaż trwają prace nad stworzeniem technologii umożliwiającej na to (obecnie tego rodzaju metody są eksperymentalne i dość kosztowne).
Dodaj komentarz