Malowanie proszkowe to technika służąca przede wszystkim do ochrony konstrukcji metalowych. Sprawdza się także na innych powierzchniach, które charakteryzują się wytwarzaniem ładunków elektrostatycznych. Polega ona na umieszczeniu farby pod dużym ciśnieniem na malowanej powierzchni. Pod wpływem siły oddziaływania elektrostatycznego ulega ona polimeryzacji oraz rozbiciu bezpośrednio na konstrukcji.
Następnie malowany element zostaje umieszczony w piecu i poddany działaniu wysokiej temperatury 140-200 stopni Celsjusza. Proces ten jest nazywany utwardzaniem i dzięki niemu można uzyskać trwałą powierzchnię chroniącą metal oraz mającą właściwości antykorozyjne.
Warunki prowadzenia malowania proszkowego
Proces malowania proszkowego jest złożony. Wymaga przede wszystkim odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Nie może być w nich kurzu oraz zanieczyszczeń, które mogą przylegać w trakcie obróbki metalu. Na przygotowanie powierzchni składa się przede wszystkim dokładne oczyszczenie oraz odtłuszczenie, ponieważ tłuszcz może wpływać na zmniejszenie przyczepności farby. Wcześniej należy także pozbyć się resztek ew. rozpuszczalników, które służył do oczyszczenia metalu.
Zalety malowania proszkowego
Ze względu na trwałość oraz przebieg samego procesu technologię tą nazywa się malowaniem na sucho, ponieważ nie wymaga ona rozcieńczania ani upłynniania farby. Dzięki temu pozwala na lepsze i bardziej trwałe pokrycie powierzchni i zachowanie czystości miejscu pracy. Wykorzystywana jest tam, gdzie ważne jest bezpieczeństwo konstrukcji metalowych narażonych na korozję, takich jak rusztowania oraz hale produkcyjne. Świetnie maskuje ono niedoskonałości obróbki mechanicznej. Ogranicza ono także proces emisji oparów pochodzących z farb oraz lakierów, przez co jest o wiele bardziej zdrowszy dla otoczenia.
Dodaj komentarz