Skontaktuj się z Nami

Fosforanowanie żelazowe jako przygotowanie chemiczne proszkowe. Charakterystyka procesu

Proces fosforanowania, zwany również procesem fosfatyzazcji stosowany jest przed malowaniem proszkowym metali. Na czym polega i dlaczego warto go przeprowadzać? Zapraszamy do wpisu.

Jak przebiega proces fosforanowania?

Fosforanowanie to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania metali przed korozją. Jest chemicznym bądź elektrochemicznym procesem wytwarzania ochronnej powłoki fosforanów na powierzchni metali. Warstwa ta poprawia właściwości antykorozyjne farb nawet o 80%. Proces fosforanowania żelazowego przeprowadza się w specjalnych wannach, przy użyciu gorących roztworów fosforanów i kwasu fosforowego. Dzięki fosfatyzacji, na powierzchni metalu tworzy się antykorozyjna i odporna na działanie wysokich temperatur powłoka ochronna, będąca doskonałym podkładem dla farb i lakierów. Powłoka fosforanowa ma szarą, ciemnoszarą lub czarną barwę i bardzo dobrze niweluje refleksy świetlne. Do powierzchni stalowych pod malowanie proszkowe, najczęściej stosuje się fosforanowanie żelazowe, rzadziej fosforanowanie cynkowe.

Jakie są zalety fosforanowania?

Powłoki fosforanowe mają wiele zalet. Do najważniejszych zaliczamy:

– zwiększenie odporności elementu na uszkodzenia mechaniczne i inne niekorzystne czynniki mogące pojawić się podczas jego magazynowania lub transportu,
– właściwości izolujące,
– ułatwienie obróbki plastycznej na zimno elementu pokrytego powłoką,
– zwiększenie przyczepności lakieru,
– zmniejszenie współczynnika tarcia, co wpływa na zmniejszenie zużycia części pracujących w warunkach tarcia ślizgowego.

W jakim celu stosuje się fosforanowanie?

Fosforanowanie jest szczególnie przydatne, kiedy naszym celem jest stworzenie specjalnej warstwy   izolującej bądź ochronnej na powierzchni metalu oraz kiedy chcemy uzyskać dobry podkład pod lakierowanie proszkowe. Kompleksowe usługi w zakresie fosforowania żelazowego metali świadczy   np. firma Intercolor, specjalizująca się w malowaniu proszkowym konstrukcji stalowych oraz   elementów  dla przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, stoczniowego i nie tylko.

Dodaj komentarz

X