Skontaktuj się z Nami

Dlaczego warto stosować malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe ma wiele istotnych zalet, dlatego też jest metodą powszechnie stosowaną w lakiernictwie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do malowania powierzchni stalowych, metalowych, aluminium, rzadziej drewna czy materiałów drewnopodobnych. Proces ten wdrażany jest najczęściej w przypadku m.in. konstrukcji stalowych, bram czy elementów maszyn.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na początku warto wyjaśnić, na czym właściwie polega proces malowania proszkowego. W metodzie tej dochodzi do rozpylania na powierzchni specjalnej farby proszkowej o właściwościach elektrostatycznych. Odbywa się to z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń. Do aplikacji proszku wykorzystywane są pistolety proszkowe, wykorzystujące natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Następnie pomalowany element trafia do pieca polimeryzacyjnego, gdzie w wysokich temperaturach dochodzi do utwardzenia powłoki, dzięki czemu staje się ona odporna na korozję.

Jakie są najważniejsze zalety malowania proszkowego?

Zalet malowania proszkowego jest wiele, co w dużej mierze przesądza o szerokim zastosowaniu tej metody. Przede wszystkim doceniana jest wysoka estetyka wykonania. Powstała powłoka jest gładka, bez spękań, zacieków, nierówności, pęcherzyków czy innych mankamentów, które wpływałyby negatywnie na walory wizualne powierzchni. Nasza firma zapewnia lakierowanie proszkowe w bardzo wielu kolorach z palety RAL, a także z możliwością doboru stopnia połysku oraz gładkiego lub strukturalnego efektu powłoki. Na specjalne zamówienie możemy też wykonać malowanie w kolorze wybranym z palety NCS. Wszystko to sprawia, że malowanie proszkowe doskonale sprawdza się w przypadku elementów, których estetyka nie jest bez znaczenia.

Kolejną zaletą jest trwałość wykonanej powłoki. Proszkowe malowanie powierzchni stalowych bardzo często wykonywane jest w celu skutecznej ochrony przed korozją. Oprócz tego powierzchnia zyskuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i atmosferyczne. Tak przygotowane elementy nie będą niszczały pod wpływem działania niesprzyjających warunków atmosferycznych czy zanieczyszczeń. Środowisko zewnętrzne będzie wywierać znacznie mniejszy wpływ na lakierowany proszkowo przedmiot. Dodatkowo uzyskana powłoka nie będzie łuszczyć się, odpadać, a kolor nie zblednie pod wpływem słońca.

Do korzyści malowania proszkowe zaliczamy też bezpieczeństwo oraz szybki czas trwania procesu technologicznego, którego celem jest przygotowanie powierzchni. Jest to proces, który wykazuje znikomy wpływ na środowisko naturalne, ponieważ odbywa się w zamkniętej komorze i nie emituje szkodliwych substancji do otoczenia. Nasza firma świadczy usługi z zakresu lakierowania automatycznego, zapewniając tym samym możliwość realizacji dużych partii materiału w krótkim czasie, powtarzalność oraz wysoką precyzję i estetykę wykonanej powłoki.

Jesteś zainteresowany usługami z zakresu malowania proszkowego? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, która zapewnia profesjonalną obsługę klientom z Wrocławia i okolic.

Dodaj komentarz

X